Archiwum dla ‘Letnie igrzyska’

Letnie igrzyska olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie, podobnie jak zimowe, organizowane są co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijskie. Są to zawody międzynarodowe, w których biorą udział reprezentanci kilkudziesięciu państw. Zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich uznawane jest za wyjątkowo prestiżowe. Pierwsze Igrzyska nowożytne odbyły się w Grecji, w Atenach w 1896 roku. Rywalizowano wtedy w 43 konkurencjach, niestety, bez udziału Polaków. Ogółem startowało zaledwie 245 sportowców, czyli wyjątkowo niewielu. Z kolei już 4 lata później zawodników było 1078, a Olimpiada odbyła się w Paryżu, we Francji.

Na Igrzyskach rozgrywanych jest mnóstwo konkurencji, zdecydowanie więcej niż na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Zazwyczaj najwięcej emocji wzbudzają zawody lekkoatletyczne, a wśród nich bieg na 100 metrów. Zwycięzca jest traktowany jako najszybszy człowiek na świecie. Ponadto bardzo widowiskowe wśród zawodów lekkoatletycznych są między innymi skok o tyczce czy skok wzwyż. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zawodnicy konkurują w wielu dość nietypowych ale i widowiskowych zawodach, jak pływanie synchroniczne czy skoki do wody (także synchroniczne). Ponadto do konkurencji olimpijskich należą sporty takie jak podnoszenie ciężarów, taekwondo, siatkówka plażowa, tenis stołowy, czy gimnastyka artystyczna oraz skoki na trampolinie. W przeszłości rozgrywano wiele innych konkurencji, które obecnie nie należą do kanonu dyscyplin olimpijskich.

Można tu wymienić konkurencje takie jak: przeciąganie liny (co obecnie wzbudza uśmiech u zawodników i kibiców), golf, rugby czy krykiet. Zdarzało się, że dana konkurencja byłą rozgrywana raz lub dwa a następnie wykluczono ją. Igrzyska Olimpijskie niezmiennie i od lat wzbudzają ogromne emocje a oczy całego świata zwracają się w stronę zawodów. W starożytności na czas Igrzysk wstrzymywano nawet działania wojenne, co świadczy o randze tychże zawodów. Obecnie nie jest to niestety możliwe. Do najbardziej znanych polskich olimpijczyków należą m.in. Władysław Kozakiewicz, Irena Szewińska, Otylia Jędrzejczak, Szymon Ziółkowski.

Igrzyska olimpijskie

Igrzyska olimpijskie obok mistrzostw świata w piłce nożnej są najhuczniejszą i największą imprezą sportową na świecie już od wielu setek lat. Wyjazd na igrzyska olimpijskie jako reprezentant własnego kraju jest chyba największym zaszczytem dla każdego sportowca na świecie. Niestety jednak nie każdy sportowiec może dostąpić tego zaszczytu, z dwóch powodów. Przede wszystkim nie każda dyscyplina sportowa jest również dyscypliną olimpijską. Tak naprawdę dyscyplin na świecie jest tak wiele, że zaledwie niewielka część z nich znajduje się w spisie olimpijskich dziedzin sportowych.

Po drugie natomiast aby móc wyjechać na igrzyska olimpijskie, letnie czy zimowe, trzeba we własnej dziedzinie sportowej osiągnąć próg kwalifikacyjny, na przykład przebiec dany dystans w odpowiednio krótkim czasie. Dlatego tak niewielu sportowców wyjeżdża na olimpiadę, a jeszcze mniej zostaje ich po kwalifikacjach już w mieście w którym odbywa się olimpiada. Osoby biorące udział już w oficjalnym konkursie są więc elitą światową w danej konkurencji sportowej. Dlatego też tak wielkim marzeniem dla każdego sportowca jest udanie się na igrzyska olimpijskie i walczenie z najlepszymi sportowcami tego świata o złoto olimpijskie, którego wartość jest dla nich niesamowicie wysoka.

Historia olimpiady wiąże się z starożytną Grecją. To właśnie Grecy „stworzyli” olimpiadę i dzięki temu dzisiaj odbywają się te jakże prestiżowe zawody. W olimpiadzie uczestniczyć mogą sportowcy z wszystkich krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Za każdym razem zawody te odbywają się pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa. Niestety jednak nie wszystkie ideały pozostały do dzisiaj nietknięte. W Grecji okres jaki trwała olimpiada był okresem świętym. Żadne polis nie mogło w tym okresie prowadzić wojen, był to czas w którym przynajmniej na czas olimpiady przerywano wszelkie spory. Dzisiaj niestety tak nie jest i nikt nie kończy bitwy czy wojny tylko dlatego, że zaczęły się właśnie igrzyska olimpijskie.


Kategorie
Archiwum
Links:
    System reklamy Test