Archiwum dla ‘Lotnictwo’

Modelarstwo lotnicze

Z pewnością każdy z nas choć raz próbował samemu skleić model samolotu. A już na pewno każdy chłopak w swoim dzieciństwie choć raz tego próbował. Jednym spodobało się to na tyle, że połknęli bakcyla i zainteresowali się modelarstwem jako hobby, inni z kolei nie byli na tyle cierpliwi by chcieć traktować modelarstwo jako swoje hobby. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, że modelarstwo lotnicze jest sportem. Ten typ modelarstwa jednak nie jest już tak „prosty” jak sklejanie zwykłych samolotów.

W modelarstwie lotniczym musimy także zadbać o to, by nasz samolot potrafił latać. W sporcie tym organizuje się zawody, mistrzostwa, które pozwalają ich uczestnikom zmierzyć się w wielu różnych kategoriach. Modelarstwo lotnicze to sklejanie modeli potrafiących latać dzięki silnikowi, nie tylko jednak sklejanie modeli samolotów, lecz także szybowców czy śmigłowców. Nie jest to z pewnością sport tak ekscytujący jak skakanie ze spadochronem, latanie na paralotni czy latanie szybowcem, jednak niewątpliwie zalicza się do sportów lotniczych, chociażby zawody czy mistrzostwa rozgrywane są na zasadach FAI, czyli Międzynarodowej Federacji Lotniczej, która zajmuje się organizowaniem także zawodów lotni, paralotni czy szybowców, to ona także określa pobijane rekordy i tym podobne.

Mimo że sport ten nie zapewnia nam tyle adrenaliny co latanie samemu, wymaga jednak chyba jeszcze więcej precyzji i dokładności co do wszelkich szczegółów niż wszelkie inne sporty lotnicze. Sport ten więc być może nie jest najbardziej ekscytujący gdyż nie wydziela aż tak wiele adrenaliny, jednak chyba każdy chciałby choć raz móc sterować modelem samolotu. Co ciekawe, wiele modeli samolotów tworzonych w modelarstwie lotniczym posiada prawdziwe, miniaturowe silniki spalinowe tłokowe. Ich pojemność waha się między 2,5 do dziesięciu nawet cm sześciennych. Istnieją jednak także silniki inne niż spalinowe, na przykład elektryczne czy działające na sprężonym dwutlenku węgla. To także daje nam wiele możliwości podczas projektowania danego statku powietrznego.

Spadochroniarstwo

Spadochroniarstwo wśród sportów związanych z lotnictwem jest jednym z tych najbardziej ekscytujących i dających największy zastrzyk adrenaliny. Skacząc z samolotu ze spadochronem chyba każdy czułby niesamowicie silny skurcz w żołądku związany z adrenaliną właśnie, strachem, ale i podekscytowaniem z drugiej strony. Spadochroniarstwo jako sport jest znane od dosyć krótkiego czasu. Wcześniej spadochrony były wykorzystywane raczej tylko przez wojsko do celów taktycznych w których żołnierzy można było przerzucać na tyły wroga, by wylądowali właśnie dzięki spadochronom.

Dzisiaj, gdy nie ma żadnej wojny światowej, spadochrony służą głównie jako sposób na uprawianie ekstremalnego sportu dającego niesamowite wrażenia. Sport spadochronowy od swych początków bardzo mocno się rozwijał i musiało minąć dosyć sporo czasu zanim stał się tak popularny i bezpieczny jak dzisiaj. Konieczne było wynalezienie nowych spadochronów dających większe bezpieczeństwo skoczkom i pozwalających na traktowanie spadochroniarstwa jako pełnoprawnego sportu. W dzisiejszych czasach więc spadochroniarstwo jest bardzo popularnym sportem lotniczym, w skład którego wchodzi wiele różnych dziedzin, w których liczą się różne aspekty skoku. Poczynając od różnych ewolucji wykonywanych podczas skoku, przez różne figury wykonywane już ze spadochronem, aż po celność skoku czy skakanie w różnych formacjach.

Spadochroniarstwo jest więc sportem bardzo szybko rozwijającym się i mającym przed sobą wielkie perspektywy. Kto wie, być może pewnego dnia sport ten zostanie włączony do sportów olimpijskich? Na razie jednak skoczkowie muszą zadowolić się różnymi zawodami, czy mistrzostwami jakie organizowane są w tym sporcie. Warunkiem rozwijania się tego sportu było także rozwijanie umiejętności przez samych skoczków, tak by można było oceniać różne manewry nie obawiając się o życie zawodników. Sport ten jest bardzo wszechstronny, daje wiele możliwości różnym ludziom w zależności od ich upodobań względem sportu. Pozwala także choć na chwilę poczuć, że latamy co jest chyba największą jego zaletą.

Baloniarstwo

Baloniarstwo to sport lotniczy nieco podobny do lotniarstwa, paralotniarstwa czy szybownictwa, gdyż żadna z tych form sportu lotniczego (prócz motolotni) nie potrzebuje do latania żadnego silnika. Wszystkie te sporty lotnicze opierają się niemal tylko na aerodynamice oraz prądach powietrznych. Balony jednak różnią się nieco od tych wymienionych, gdyż należą do grupy aerostatów.

Balony są bowiem lżejsze od powietrza dzięki zawartemu wewnątrz balonu gazowi, który ów balon unosi. W balonach jakimi lata się dzisiaj gazem unoszącym balon jest niemal zawsze rozgrzane powietrze. Powietrze podgrzewane jest przez specjalny palnik umieszczony tuż pod balonem. Balon to statek powietrzny który składa się z kosza, który jest miejscem w którym znajdują się lecący balonem ludzie, z powłoki wykonanej z sztucznego tworzywa lub nagumowanej tkaniny. Poza tym w balonie znajduje się jeszcze wspomniany palnik do rozgrzewania powietrza oraz liny przytrzymujące kosz pod balonem. Balony nie zawsze były wykorzystywane tylko i wyłącznie jako sport czy rekreacja, jak to ma miejsce dzisiaj. Dzisiaj poza tymi celami, balony wykorzystywane są niemal tylko przez meteorologów. W latach dawniejszych balony były jednak używane także do obserwacji, czy też jako punkty zaporowe. Punktami zaporowymi były balony umocowane na ziemi, uniemożliwiające atak powietrzny na przykład na dane miasto, gdyż w razie ataku samolot zderzyłby się z balonem i eksplodował razem z nim.

Kiedyś jeszcze balony były wykorzystywane jako środek transportu, jednak okazało się to niebezpieczne, gdyż wielkie sterowce wewnątrz czaszy balonu miały palny gaz, co kończyło się katastrofami, jak w wypadku balonu Zeppelin. Dzisiaj więc do unoszenia balonów używa się niemal tylko rozgrzanego powietrza i traktuje się latanie balonem raczej tylko jako sport czy rekreację. Latanie balonem z rozgrzanym powietrzem nie jest jednak wynalazkiem naszych czasów. O pierwszym locie balonem wiemy tylko tyle, że miał miejsce w roku tysiąc siedemset dziewiątym i dokonał tego Bartholomeo Lourenço de Gusmăo.

Przeloty szybowcowe

Latanie szybowcem ma dosyć sporo wspólnego z lataniem na paralotni czy motolotni. Wszystkie te dziedziny są bowiem zarówno sportem jak i rekreacją (w zależności od naszego podejścia do tego), ponadto są to sporty związane z lataniem, a na dodatek żadna z nich nie znajduje się na liście sportów olimpijskich. We wszystkich jednak tych dziedzinach są różne typy lotów wedle których można układać plany najróżniejszych zawodów, dzięki czemu można uprawiać przeloty szybowcem czy paralotnią lub lotnią stricte jako sport. Przeloty szybowcowe jednak różnią się wieloma rzeczami od lotów na paralotni czy lotni.

Przede wszystkim aby wystartować szybowcem przeważnie potrzebujemy pomocy samolotu, dzięki któremu szybowiec wzbije się w powietrze. Jest on bowiem zbyt ciężki, by można było go zrzucić w przepaść i oczekiwać że sam się utrzyma w powietrzu. Dlatego też latanie szybowcem nie jest już tak tanim sportem jak tanie jest latanie lotnią czy paralotnią (relatywnie rzecz jasna). Ponadto latając szybowcem jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na kominy termiczne. Tylko dzięki nim możemy lecieć wciąż dalej i dalej i wykorzystywać je do wzbijania się coraz wyżej by móc odrobić straty jakie mamy po doleceniu do danej odległości. To wszystko czyni przeloty szybowcowe zdecydowanie trudniejszymi, bardziej wymagającymi i droższymi od latania lotnią czy paralotnią. Jednakowoż sposób prowadzenia zawodów lotni, paralotni czy szybowców jest niemal identyczny.

Prawie zawsze stosuje się już loty zamknięte, gdyż w otwartych odległości na jakie latały lotnie, szybowce itp. były zbyt duże. Dlatego stosuje się loty zamknięte, w których należy na przykład zaliczyć określoną ilość punktów, w których okolice dolecieć musi szybowiec. Istnieją jednak na przykład także przeloty prędkościowe zamknięte, w których liczy się osiągnięcie jak największej prędkości na danym, zamkniętym odcinku „trasy”. Takich zawodów raczej nie spotyka się natomiast w przypadku lotni czy paralotni. Szybowce więc choć rożne wyglądem, są w działaniu mocno podobne do wyglądających tak odmiennie lotni i paralotni.

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo jest obok lotniarstwa jednym z najczęściej uprawianych sportów lotniczych. Jego popularność najwyższa jest w Europie, zwłaszcza we Francji, choć i w Polsce nie jest to „zaniedbana” dziedzina sportu. Paralotniarstwo podobnie jednak jak lotniarstwo można zaliczyć zarówno do rekreacji, jak i do sportu. Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób zajmujemy się paralotniarstwem.

Można zajmować się tym jako sportem, przestrzegając różnych zasad, rywalizując z innymi osobami, bijąc rekordy. Częściej jednak jest ono postrzegane jako forma rekreacji czy sportu rekreacyjnego. Wśród sportów ekstremalnych czy sportów lotniczych jest jedną z najpopularniejszych ich form. Zawdzięcza to z pewnością przede wszystkim poczuciu wolności jakiego doświadczyć może każdy, kto choć raz spróbuje polecieć na paralotni. Wielu z nas w końcu niejednokrotnie marzyło, czy nawet śniło o tym, żeby móc latać. Paralotnia oraz motolotnia dają nam tę możliwość przynajmniej w jakiejś części. Wspominam tutaj zarówno o paralotniarstwie jak i lotniarstwie, gdyż obie te dziedziny są bardzo często mylone przez ludzi. To jednak co je dzieli bardzo łatwo odróżnić może każdy, nawet największy laik. Lotniarstwo jest bowiem lataniem dzięki stelażowi na którym opięte są skrzydła lotni. Paralotnia natomiast jest formą płatu niepodpieranego żadnymi stelażami czy innymi usztywnieniami.

Utrzymuje się podobnie jak spadochron tylko dzięki powietrzu. Paralotniarstwo nie jest zbyt starym sportem czy formą rekreacji, gdyż jego początek datuje się na lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. W Polsce ta forma ekstremalnego spędzania wolnego czasu pojawiła się niewiele później, gdyż w latach osiemdziesiątych tego samego wieku. Nadal jednak daleko nam do Francji, w której jest zarejestrowanych aż około dwudziestu pięciu tysięcy paralotniarzy. W Polsce natomiast jeszcze cztery lata temu, w roku dwutysięcznym szóstym zarejestrowanych było „zaledwie” tysiąc dwieście sześćdziesiąt jeden osób z uprawnieniami do latania na paralotni.

Lotniarstwo

Lotniarstwo jest zajęciem łączącym w sobie zalety zarówno sportu jak i rekreacji. Lotniarstwo nie jest sportem olimpijskim. Nie jest też sportem tak popularnym jak na przykład amatorskie sporty walki czy amatorska piłka nożna, jednak wśród sportów lotniczych odznacza się dosyć mocno. Latanie jakimikolwiek maszynami, czy to szybowcami czy samolotami myśliwskimi czy jakimikolwiek innymi wiąże się bowiem z dużym nakładem pieniężnym, jaki wnieść musi każdy, kto chce ów sport uprawiać. To dosyć mocno zawęża grono osób mogących podjąć się takiego zajęcia. Lotniarstwo natomiast pozwala uczestniczyć w jednym ze sportów związanych z lataniem nie zakładając od razu, że każda osoba uprawiająca ten sport musi dysponować pokaźną ilością gotówki.

To pozwala cieszyć się możliwością latania także osobom, których normalnie nie byłoby stać ani na samolot ani nawet na wypożyczenie samolotu. Sport ten jest o tyle niesamowity, że pozwala ludziom poczuć się tak, jak gdyby faktycznie potrafili latać. Sport ten czy też rekreacja, bo tak naprawdę lotniarstwo można nazywać różnie, pozwala na doświadczenia nieosiągalne w jakiejkolwiek innej dziedzinie sportu czy rekreacji pomijając oczywiście te lotnicze właśnie. Lotniarstwo jednak nadal wiele osób myli dosyć łatwo z paralotniarstwem, choć różnica jest wręcz banalna. W lotniarstwie dana osoba szybuje utrzymując się na stelażu do którego przyczepione są skrzydła lotni. W paralotni natomiast taki stelaż czy usztywnienie nie występuje i utrzymujemy się na czymś, co wygląda jak spadochron i zachowuje się podobnie.

Jak widać więc różnica jest dosyć znaczna, więc aż dziw bierze, że można w ogóle pomylić te dwie dziedziny sportów powietrznych. Metod latania z użyciem lotni jest kilka. Najpopularniejszą z nich bodaj jest zlot. Polega on na zbiegnięciu ze stromego zbocza w przepaść i naturalnym rozpoczęciu szybowania. Taki sposób dostarcza też chyba najwięcej wrażeń, gdyż biegnąc nad przepaść możemy się czuć jakbyśmy zaraz mieli runąć w dół. Istnieją jednak także motolotnie, w których używa się napędu pomagającego nam latać zdecydowanie dalej.

Akrobacja lotnicza

Jeśli osoby zajmujące się sportami lotniczymi czy sportem w ogóle miałyby określić który ze sportów lotniczych należy do tych najbardziej widowiskowych, z pewnością co najmniej połowa z nich powiedziałaby, że najbardziej widowiskowa jest akrobacja lotnicza. Akrobacja lotnicza dostarcza bowiem największych wrażeń właśnie zwykłemu widzowi, nie zaś samemu pilotowi, gdyż on widzi wszystko tylko i wyłącznie z punktu w którym się znajduje, czyli z kokpitu pilota.

Widzowie zebrani na ziemi widzą natomiast nie zwykły lot samolotów, lecz niesamowite podniebne kreacje. Akrobacja lotnicza nie jest jednak tylko i wyłącznie lotem kilku samolotów dzięki któremu obserwujemy niesamowite symetryczne tory samolotów nakreślone kolorowym dymem, lecz także jest to lot pojedynczej maszyny wykonującej różne figury w powietrzu. Akrobacją lotniczą jest każdy lot, w którym uczestniczy jedna bądź więcej jednostek powietrznych. Jeśli jest to grupa samolotów czy innych statków powietrznych, mówimy wówczas o akrobacji lotniczej grupowej. Taka akrobacja jest znacznie atrakcyjniejsza dla publiki, jednak jest także zdecydowanie bardziej niebezpieczna oraz trudniejsza w wykonaniu. O ile podczas zwykłej akrobacji lotniczej z „użyciem” jednego tylko samolotu zaangażowany jest tylko jeden samolot, o tyle w grupowej akrobacji lotniczej uczestniczy ich kilku i muszą być ze sobą perfekcyjnie zgrani, muszą rozumieć się najlepiej jak tylko można.

Podczas tak niebezpiecznych akrobacji wystarczy nieraz jeden błąd i życie w katastrofie stracić może kilka osób na raz, nie wspominając o zagrożonej publiczności zgromadzonej na ziemi oraz o ogromnych kosztach maszyn liczących miliony czy miliardy dolarów amerykańskich. Samoloty uczestniczące w takich akcjach to bowiem najczęściej myśliwce czy inne samoloty wojskowe, których utrzymanie jak i kupno jest niesamowicie kosztowne. Dlatego też tak wiele uwagi trzeba poświęcić treningom w wypadku takich akrobacji. Większość figur takich akrobacji jest normalnie nieużywana w zwykłym lotnictwie, stosowana jest tylko w akrobacji lotniczej. Figury te służą bowiem niemal tylko walorom artystycznym, w zwykłym locie nie mającym żadnego znaczenia.

Sporty lotnicze

Sport jest bardzo rozległą dziedziną jaką zajmują się ludzie. Nie jest to jednak oczywiście dziedzina wiedzy, a raczej inna sfera aktywności człowieka. Jest on jednak jedną z ważniejszych części naszego życia, przynajmniej wśród tych z nas, którzy jakiś sport uprawiają, bądź chociaż zajmują się rekreacją czy sportem rekreacyjnym. Niemniej jednak wysiłek fizyczny dla samej przyjemności ćwiczenia jest dla nas niemal niezbędny i żaden człowiek nie będzie się poprawnie rozwijał jeżeli nie będzie miał choć odrobiny ruchu. Dlatego między innymi sport obecny jest w szkołach jako obowiązkowy przedmiot szkolny. Sport jednak kojarzy nam się w dużej mierze z igrzyskami olimpijskimi. Niestety jednak nie każda dyscyplina sportowa „dostąpiła” zaszczytu znalezienia się w gronie dyscyplin olimpijskich, jednak nie można powiedzieć, że dyscyplina sportowa która nie znajduje się wśród dyscyplin olimpijskich jest gorsza. Przykładowo sporty lotnicze to grupa, spośród której żadna z dziedzin sportowych nie znajduje się wśród sportów olimpijskich. W niczym to jednak nie umniejsza dziedzinie jako takiej. Sporty lotnicze także dzielą się na wiele różnych typów, dzięki czemu większość ludzi z pewnością znalazłaby tu coś dla siebie, o ile nie boją się wysokości. Przykładowo w skład sportów lotniczych wchodzą skakanie ze spadochronem, akrobacja lotnicza, modelarstwo lotnicze czy kosmiczne, a także na przykład paralotniarstwo. Łączy je oczywiście jeden mianownik – zamiłowanie do lotu czy maszyn latających, w każdym bądź razie do tego grona zainteresowań. Nie musimy być od razu pilotami by móc uprawiać jakikolwiek sport lotniczy. Wystarczy nam nieco odwagi by skakać na spadochronie, pewne uprawnienia by latać na motolotni, czy też nieco sprawności manualnej by móc sklejać modele samolotów. Raczej niestety nie ma szansy na to, by sporty lotnicze kiedykolwiek pojawiły się na olimpiadzie, gdyż dosyć ciężko byłoby je oceniać, z pewnością istnieją także inne powody niewłączania żadnych sportów lotniczych do igrzysk olimpijskich letnich czy zimowych.


Kategorie
Links:
    System reklamy Test