Archiwum dla Styczeń, 2010

Bungee

Bungee, a raczej bungee jumping jest dyscypliną należącą do sportów ekstremalnych. Jest to taka dziedzina sportu, w której zawodnikom nie wystarczają zwykłe emocje, których dostarczają klasyczne dyscypliny. Są oni żądni większej ilości wrażeń, większej ilości adrenaliny. Zazwyczaj ludzie tacy charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością fizyczną, o wiele lepszą kondycją oraz wyjątkową odpornością psychiczną. Nie obawiają się oni ryzyka, mają je we krwi i uprawianie sportów ekstremalnych, jak właśnie skoki na bungee sprawia im ogromną przyjemność. Do innych sportów ekstremalnych należą dyscypliny takie jak skoki ze spadochronem, wiele rodzajów wspinaczki, sporty wodne (windsurfing, kitesurfing), rajdy samochodowe czy wyczynowa jazda na rowerze górskim, deskorolce, łyżworolkach, hulajnodze. Skoki na bungee narodziły się na wyspie Pentecost, gdzie śmiałkowie, skacząc na linach, udowadniali plemieniu swoją odwagę i męstwo. Pierwszy skok we współczesności odbył się w kwietniu 1979 roku w Wielkiej Brytanii, w Bristolu, z mostu Clifton Suspension. Skoki na bungee polegają na skokach z dużych wysokości z przyczepioną najczęściej do kostek elastyczną liną. Lina ta zbudowana jest z setek cienkich, lateksowych gumek. Do skoków stosowane są różne grubości lin, są one zależne od wagi śmiałka. I tak lina cienka wykorzystywana jest u skoczków w przedziale wagowym 40-65 kg, lina średnia 65-90 kg oraz lina gruba przy wadze skoczka 90-120 kg. Są także cztery rodzaje uprzęży: lina owijana wokół kostek skoczka, na ciele, na biodrach, oraz specjalna uprząż na kostki. Rzadko zdarzają się wypadki, są one spowodowane zastosowaniem zbyt cienkiej liny. Istnieje wiele odmian skoków na bungee. Najpopularniejszy jest zwykły skok np. z mostu. Innym rodzajem jest wystrzeliwanie – wpięcie się w naciągnięte liny pomiędzy wieżowcami i wystrzelenie w górę. Istnieje także bungee-run, czyli naciągnięcie liny w gumowym tunelu i poziomy lot. Z kolei dream jumping to skoki z wieżowca, a lina jest rozpięta między dwoma budynkami.

Extreme Ironing

Z pewnością każdy z nas choć raz spotkał się kiedyś z jakąś dziwną dziedziną sportu. Dziedziny takie wydają się nam czasem wręcz nielogiczne i dziwi nas, że ktoś w ogóle uprawia taką dyscyplinę sportu. Najlepszym tego dowodem może być tak zwany Extreme ironing, którego historia zaczyna się wręcz prozaicznie. Jej twórcą jest Phil Shaw, zwany „Steam” (ang. „para”), Brazylijczyk, który po pewnym ciężkim dniu pracy chciał się nieco odprężyć i pójść wspinać się na pobliskie góry. Niestety, w domu czekała go sterta prasowania. Phil był jednak bardzo pomysłowy i postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i wyprasować rzeczy w pobliskich górach. Tak właśnie narodził się Extreme ironing – jedna z najdziwniejszych dyscyplin sportowych jakie kiedykolwiek wymyśliła ludzkość. Extreme ironing polega na prasowaniu w dziwnych miejscach, ekstremalnych warunkach, a także prasowanie rzeczy niezwykle dużych czy dziwnych. Sam twórca extreme ironingu jest właścicielem rekordu w wyprasowaniu najdłuższego elementu garderoby, który mierzył aż dwadzieścia metrów. Phil Shaw z racji tego, że stworzył ten sport, założył także biuro zajmujące się ustalaniem zasad, potwierdzaniem rekordów i załatwianiem wielu innych rzeczy związanych z tą nowatorską, jednak niesamowicie dziwną dyscypliną sportu. Biuro to nosi nazwę Extreme Ironing Bureau, co w polskim oznacza po prostu biuro ekstremalnego prasowania. Dyscyplina ta chociaż dziwna, jest najlepszym dowodem na to, że sport jest na tyle pojemną dziedziną, że nigdy raczej nie zabraknie ludziom pomysłów do tworzenia coraz to nowszych dyscyplin sportowych. Sam Sir Steve Redgrave, który jest pięciokrotnym złotym medalistą olimpijskim zaproponował już nawet radzie olimpijskiej włączenie extreme ironingu do sportów olimpijskich. Do tej pory jednak nie słyszeliśmy, by chociaż zastanawiano się nad tym krokiem, więc do ewentualnego włączenia extreme ironingu do sportów olimpijskich z pewnością będziemy musieli jeszcze dojrzeć. Na całym świecie jest w końcu na razie zaledwie około tysiąca osób uprawiających ten sport. Jeśli chodzi o włączenie sportu do olimpiady jest ich więc zdecydowanie zbyt mało, jednak z drugiej strony patrząc na dziwaczność tego sportu dochodzimy do wniosku że wcale tak mało to jednak nie jest.

Sport elektroniczny

Sport od samego początku istnienia igrzysk olimpijskich rozwija się w niesamowitym tempie. Ciągle powstają nowe dyscypliny, dziedziny, czy rodzaje różnych dyscyplin sportowych, często różniące się od siebie dosyć znacznie i charakteryzujące się różnymi zasadami. Sport ewoluuje także w inną stronę. Dla starożytnych Greków, którzy są twórcami idei olimpijskiej z pewnością wręcz nie do pomyślenia byłby fakt, że za sport w przyszłości uważać się będzie na przykład brydża czy szachy. Dzisiaj jednak nikogo to już nie dziwi, gdyż według naszej, nowożytnej definicji, sportem nazywa się zarówno wysiłek fizyczny jak i umysłowy. Ewolucja sportu w naszych czasach poszła jednak jeszcze dalej i dzisiaj za sport uważamy także gry komputerowe, pod warunkiem że spełniają wszelkie inne założenia sportu, czyli są rozgrywane w określonych zasadach, oraz istnieje tutaj rywalizacja. Sportem jednakowoż nie jest granie na swoim komputerze w domu, to co najwyżej nazwać możemy rozrywką czy rekreacją. Sportem jednak jest już z pewnością granie w różne gry komputerowe na organizowanych przez nawet ogólnoświatowe organizacje mistrzostwach w danej grze. Gry takie wymagają zdecydowanie więcej sprytu i refleksu niż na przykład brydż, nic nie ujmując temu drugiemu. Myślenie natomiast nie działa tutaj wcale w mniejszym stopniu. W niemal każdej z takich gier liczy się taktyka, szybkość myślenia i działania oraz refleks. Nawet w RTSach czyli grach strategicznych czasu rzeczywistego musimy podejmować wszelkie decyzje w przeciągu nieraz ułamków sekund, gdyż inny gracz może nas bardzo łatwo zaatakować i pokonać. W każdej chwili musimy być więc niesłychanie uważni. Niestety, na razie nie istnieją chyba mistrzostwa świata w grach z udziałem samolotów, na przykład Flight Simulator, jednak zwracając uwagę na obecny rozwój sportu, możemy być pewni że już niedługo tak będzie. Sport elektroniczny rozwija się bowiem w tej chwili bardzo szybko, zwłaszcza w krajach azjatyckich oraz Stanach Zjednoczonych, jednak i w Polsce jest coraz bardziej popularny.

Sporty walki

Sporty walki należą do tej grupy dyscyplin, które od zawsze miały miejsce wśród dziedzin sportu znajdujących się na igrzyskach olimpijskich. Sporty walki z reguły są bowiem bardzo widowiskowe, a w starożytnej Grecji sporty należące do tej dziedziny świadczyły o męstwie zawodników, którzy brali w nich udział. W walce mężczyźni mogli najlepiej i najbardziej widocznie udowodnić swoje męstwo. Walka także najlepiej pokazuje, który sportowiec jest najlepiej wyszkolony wszechstronnie, co zwłaszcza w starożytności było bardzo istotne, gdyż we wszelkich wojnach uczestniczyły nie maszyny a właśnie ludzie. Choć w dzisiejszych czasach wojny wyglądają już zupełnie inaczej, to nadal sporty walki są jednymi z najbardziej widowiskowych i najbardziej przyciągających ludzi rodzajów sportu. Być może w ludziach drzemie pewna ochota oglądania walk innych ludzi związana z poniekąd zwierzęcą w pewnej mierze naturą. Ludzie nie są w końcu w pełni dobrzy, mają swoje wady i od zawsze lubili zapasy, walki gladiatorów choć były brutalne i niehumanitarne także przyciągały tysiące widzów w Rzymie. Dzisiaj choć nikt na ringu nie walczy już na śmierć i życie, sporty walki niemniej, a chyba nawet bardziej interesują nas. Bokserzy tacy jak na przykład Tomasz Adamek, są poczytywani wręcz za bohaterów narodowych. Sportów walki na dodatek jest niesamowicie wiele. Poczynając od tych wywodzących się bezpośrednio ze sztuk walki, a kończąc na takich jak mieszane sztuki walki. Mieszane sztuki walki (MMA-ang.) na przykład są połączeniem wszelkich możliwych stylów walki, wśród których dany zawodnik może swobodnie się poruszać stosując swoją unikalną i oryginalną technikę. Sporty walki mają to do siebie, że z powodu mnogości najróżniejszych ich odmian można dowolnie wybrać taką, jaka najbardziej by nam pasowała. Jeśli wolimy klasyczne sztuki walki, do wyboru mamy ich bardzo wiele. Jednym z częściej uprawianych ostatnimi latami jest Taekwondo, które od jakiegoś już czasu jest także oficjalną dyscypliną olimpijską. Poza tym jest także karate czy judo, a nawet sumo, w którym także Polacy mają wiele osiągnięć.

Rekreacja

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Jedni wolą po prostu położyć się na kanapie przed telewizorem, podczas gdy inni preferują bardziej aktywny sposób spędzania swoich wolnych chwil. Tym właśnie jest rekreacja. Innymi słowy mówiąc, rekreacja to wszelkie czynności wykonywane poza obowiązkami danej osoby w pracy, domu, społeczeństwie. Rekreacja z założenia powinna być czynnością całkowicie dobrowolną, dopiero wtedy przynosi ona pożądane skutki. Rekreacją możemy nazwać wszelkie czynności psychiczne i fizyczne, które służą odpoczynkowi po ciężkiej pracy. Rekreacja również pomaga w rozwijaniu swoich zainteresowań oraz często zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym, na przykład otyłości. A to dzięki temu, że praktycznie każdy, nawet niewielki wysiłek fizyczny jest niezwykle korzystny dla organizmu. Powinien on być tylko regularny. Specyficzną formą rekreacji jest sport rekreacyjny. Będzie on dopóty traktowany jako rekreacja, dopóki nie będzie on miał charakteru rywalizacji. Wtedy już rekreacja taka staje się sportem amatorskim. Do rekreacji można zaliczyć wiele dyscyplin sportu, w większości są one dość lekkie i odpowiednie dla osób w różnym wieku. W Polsce istnieje kilka organizacji krzewiących wysiłek fizyczny właśnie w formie rekreacji. Można tu wymienić TKKF (Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej), PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) oraz LZS (Ludowe Zespoły Sportowe). Towarzystwa te zrzeszają członków, którzy uprawiają sport amatorski właśnie w formie rekreacji. Do dyscyplin sportu rekreacyjnego możemy zaliczyć: gimnastykę rekreacyjną (w tym także gimnastykę połączoną z tańcem), pływanie, jazdę konną, sporty typowo dla kobiet (aerobic, pilates), sporty walki (judo, karate), lekkoatletykę (skoki, biegi, rzuty), jazdę konną, sporty zimowe (narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo), sporty wodne (żeglarstwo), bardzo popularne gry zespołowe (koszykówka, siatkówka, piłka nożna), pływanie, nurkowanie, biegi długodystansowe, chodziarstwo.


Kategorie
Links:
    System reklamy Test